درس دوم مطالعات اجتماعی نهم

‎‎جمعه, ۳۰ آبان ‎۱۳۹۹

درس دوم مطالعات اجتماعی نهم

 حرکات زمین 

 

1-منظوراز حرکت وضعی زمین چیست و چه نتایجی دارد؟

زمین در هر 24 ساعت یکبار به دور محور خود میچرخد، که به آن حرکت وضعی میگویند. و از نتایج آن :

الف) پیدایش شب و روز  

ب) اختلاف ساعت بین نواحی مختلف

 

2-اگر زمین به دورخود نمی چرخید چه اتفاقی می افتاد؟ 

همواره قسمتی از کره زمین روز  می شد ودر قسمتی دیگر شب. که در این صورت زندگی درروی کره زمین امکان پذیر نبود.

 

3-منظوراز حرکت ظاهری آفتاب چیست؟

ما هر روز در آسمان، خورشید را میبینیم که از مشرق طلوع میکند. هنگام ظهر، خورشید تقریباً بالای سر ماست و هنگام عصر رفته رفته به سمت مغرب حرکت و در آن سمت غروب میکند. که این جابه جایی یا حرکت خورشید در آسمان، حرکت ظاهری است. در واقع، خورشید جا به جا نمیشود بلکه زمین می  چرخد و نقاط مختلف کره زمین پی درپی در مقابل خورشید قرار میگیرند.

 

4-ساعت واقعی و ساعت رسمی را باهم مقایسه کنید.

وقتی خورشید درست روی نصف النهار مبدأ قرار می  گیرد، در همه شهرهایی که روی این نصف النهار (از شمال اروپا تا جنوب آفریقا) قرار گرفته اند، هنگام ظهر است. در همین حال، مردم کشورهایی که در شرق گرینویچ قرار دارند، خورشید را زودتر دیده اند و بنابراین، از ظهرشان گذشته است. به عکس، در کشورهایی که در غرب نصف النهار گرینویچ قرار دارند، چند ساعت به ظهر مانده است.که این ساعت واقعی است. کره زمین برای آنکه یک دور یا   360 به دور خود بچرخد، 24 ساعت وقت لازم دارد. پس اگر  360 محیطکره زمین را به 24 قاچ تقسیم کنیم، هر یک از قاچ ها 15درجه پهنا دارد هر منطقه زمانی یک قاچ است و یک ساعت را به خود اختصاص می  دهد. بنابراین، همه نصف النهارهایی که داخل یک قاچ قرار گرفته اند، به طور توافقی ساعت یکسانی دارند. این همان ساعت رسمی است.

 

5-مبنای ساعت واقعی چیست؟

موقعیت خورشید در آسمان

 

6-ساعت رسمی چرا و چگونه به وجودآمد؟

در زندگی روزانه نمیتوان از ساعت واقعی استفاده کرد. زیرا در تعیین قرارهای ملاقات، زمان باز و بسته شدن اداره ها و مغازه  ها و برنامه حرکت قطارها و هواپیماها مشکلات زیادی به وجود می آید. بنابر این حدود 140سال پیش، در یک کنفرانس  بین المللی، کشورها توافق کردند که به جای ساعت واقعی از ساعت رسمی استفاده کنند و به این ترتیب، زمان رسمی به وجود آمد.

 

7- هر قاچ 15 درجه است و یک نصف النهار مرکزی دارد.

 

8-منظور از خط بین المللی زمان یا خط روز گردان چیست؟

خط روزگردان یک نصف النهار فرضی 180درجه است که در امتداد نصف  النهار مبدأ در آن سوی کره زمین قرار گرفته است. هنگام عبور از این خط از غرب به شرق، باید یک روز به تقویم اضافه کرد و به عکس، هنگام عبور از شرق به غرب این خط، باید یک روز از تقویم کم کرد.

 

9-حرکت انتقالی زمین را توضیح دهید.

یک دورچرخش کامل زمین به گرد خورشید، یکسال طول میکشد که به آن حرکت انتقالی میگویند. مدار زمین، بیضی شکل است و زمین با سرعت میانگین 30کیلومتر در ثانیه، این مسیر را می پیماید.

 

10- سال شمسی، سال رسمی و سال کبیسه را با هم مقایسه کنید.

مدت زمان واقعی یک دور کامل گردش زمین به گرد خورشید، 365 روز و 6 ساعت است که به آن سال شمسی (واقعی) می گویند . اما در تقویم ها سال را 365 روز در نظر میگیرند. سال 365 روزه ، سال رسمی است که 6 ساعت از سال خورشیدی کوتاهتر است. برای جبران کسری این 6 ساعت، هر 4 سال یک روز به سال رسمی اضافه میشود سال 366 روزه را ( سال کبیسه ) مینامند.

 

11-مایل بودن محور قطب ها بر سطح مدار گردش انتقالی چه نتایجی دارد؟

الف) زاویه تابش آفتاب در طول سال تغییر میکند،

ب) درازی شب و روز نامساوی میشود

ج) فصل های مختلف به وجود می آید

د) برعکس بودن فصل ها در نیمکره شمالی وجنوبی

 

12- انقلاب تابستانی و زمستانی را توضیح دهید

انقلاب تابستانی :

در اول تیرماه در نیمکره شمالی منطقه وسیعتری از کره زمین در معرض نور خورشید ق میگیرد. در نتیجه، طول روزها از شب  ها بیشتر است. در اول تیرماه، خورشید در نیمکرهٔ شمالی به مدار رأس السرطان به طور عمودی می تابد. در این هنگام که طولانی ترین روز در این نیمکره است و به آن انقلاب تابستانی میگویند، فصل تابستان آغاز می شود.در همین زمان، نیمکره جنوبی فصل زمستان را سپری میکند.

انقلاب زمستانی :

در اول دیماه، در نیمکرهٔ شمالی بخش کمتری از کره زمین تابش خورشید را دریافت میکند وروزها کوتاهتر از شب هاست. در اول دیماه، خورشید به مدار رأس الجدی در نیمکرهٔ جنوبی عمودی می  تابد. در نتیجه، در نیمکره شمالی اول دی کوتاهترین روز سال است که به آن انقلاب زمستانی میگویند. در این روز فصل زمستان آغاز میشود؛ در حالیکه در همین زمان، در نیمکره جنوبی فصل تابستان آغاز شده است.

 

13-اعتدالین در چه مواقعی از سال اتفاق می افتد؟

در دو موقع از سال یعنی او ّل بهار و اول پاییز، درازی روز و شب برابر میشود؛ یعنی مسیری که  منطقه روشن زمین می پیماید بامسیر منطقه تاریک برابر است.( یعنی دایره روشنایی دقیقاً از قطب ها عبور می گذرد) به این دو زمان، اعتدالین (اعتدال بهاری و اعتدال پاییزی) میگویند.

 

14- مهم ترین نتیجه حرکت انتقالی زمین چیست؟

 پدید آمدن فصل ها.

 

نظرات (۰)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
Arrow دانلود اپلیکیشن