درس دوم مطالعات اجتماعی هشتم

‎‎يكشنبه, ۰۹ آذر ‎۱۳۹۹

درس دوم مطالعات اجتماعی هشتم

 تعاون 2 1. آیا تعاون و همکاری محدود به مکان خاصی می‌شود؟

تعاون، تنها به خانه و مدرسه و محلّه، محدود نمی‌شود. گاهی افراد نیکوکار در سطح جامعه به صورت فردی و گاهی به صورت گروهی به دیگران یاری می‌رسانند و کمک می‌کنند.

 

2. انفاق به چه معناست؟

افراد از طریق بخشش مال، علم، توانایی‌ها، و زمان عمر خود به کسانی که نیازمند هستند، یاری می‌رسانند. به این بخشش «انفاق» می‌گویند

 

3. نمونه‌هایی از سازمان‌های مردم نهاد و موسسات خیریه را که با هدف کمک به نیازمندان فعالیت می‌کند را نام ببرید.

انجمن‌های حمایت از بیماران خاص، انجمن‌های نگهداری از معلولین و سالمندان، درمانگاه‌های خیریه، مؤسسات نگهداری و حمایت از ایتام و خیرین مدرسه‌ساز و کتابخانه‌ساز

 

4. وقف به چه معناست؟

از دیرباز افراد نیکوکار بناهایی مانند مدرسه علمیه، پل، کاروان‌سرا، آب انبار و حمام عمومی می‌ساختند تا مردم بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. گاهی نیز دستور می‌دادند از منافع و درآمدی که از فعالیتی در یک مکان حاصل می‌شود مثلاً از زمین کشاورزی یا کارگاه تولیدی، به افراد نیازمند کمک شود.

 

5. به کدام دارایی‌ها و اموال موقوفات گفته می‌شود؟

به اموال و دارایی‌هایی که وقف می‌شود ، موقوفات می‌گویند و کسی حق تصرف در آن‌ها را ندارد یعنی تا ابد باید به همان صورت که واقف معین نموده است، استفاده شود.

 

6. شرکت‌های تعاونی چگونه تشکیل می‌شود؟

هرگاه گروهی از مردم برای رفع نیازهای معیشتی و شغلی خود دور هم جمع شوند و بر طبق قانون تعاونی‌ها، در فعالیتی سرمایه گذاری و همکاری کنند و در سود و زیان آن شریک شوند، در واقع یک شرکت تعاونی، تأسیس کرده‌اند و هر یک از آن‌ها را عضو شرکت تعاونی می‌نامند.

 

7. ویژگی‌های شرکت‌های تعاونی چیست؟

بر اساس قانون، هر شرکت تعاونی حداقل با 7 عضو، رسمیت پیدا می‌کند. اعضا از بین خود هیئت مدیره‌ای را انتخاب می‌کنند. همه اعضای شرکت تعاونی در تصمیم گیری‌ها مشارکت می‌کنند و رأی می‌دهند.

در تعاونی، همه افراد با هم برابر هستند یعنی هر کس با هر مقدار سرمایه (سهم) عضو شود، یک حق رأی دارد.

 

8. تفاوت شرکت‌های تعاونی با شرکت‌های غیر تعاونی چیست؟

در تعاونی، همه افراد با هم برابر هستند یعنی هر کس با هر مقدار سرمایه (سهم) عضو شود، یک حق رأی دارد.

در شرکت‌های غیرتعاونی، هرکس سرمایه و سهامش بیشتر است، قدرت بیشتری در تصمیم گیری‌ها دارد.

 

9. هدف شرکت‌های تعاونی چیست؟

در شرکت‌های تعاونی، گروهی از افراد به طور داوطلبانه برای یک هدف مشترک تلاش می‌کنند. هدف شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تعاونی معمولاً حل مشکلات اقتصادی و ایجاد رفاه و زندگی بهتر برای اعضای آن است و منافعی نیز که از همکاری و فعالیت گروهی حاصل می‌شود، به طور عادلانه بین همه اعضا، توزیع می‌شود

 

نظرات (۰)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
Arrow دانلود اپلیکیشن